Profesjonalna rehabilitacja

Jarosław ŁYSZCZEK
skuteczny rehabilitant, fizjoterapeuta, trener personalny
tel.: 509-151-692
METODY TERAPII
Dla Państwa komfortu i w celu dostosowania metody terapii rehabilitacji do indywidualnych potrzeb, wizyta obejmuje wszystkie proponowane techniki manualne i najnowocześniejsze metody terapeutyczne.
KINEZYTERAPIA
Środkiem leczniczym wykorzystywanym w kinezyterapii jest ruch. Kinezyterapia umożliwia uzyskanie maksymalnej poprawy utraconej funkcji, ułatwia wystąpienie procesów kompensacji, zabezpiecza przed wykształceniem nieprawidłowych stereotypów ruchowych (np.: zespoły bólowe kręgosłupa), lub przywraca już utracone (np.: kontrola nerwowo-mięśniowa). Przeciwdziała wtórnym zmianom w układzie kostno - stawowym w postaci ograniczeń ruchu, zapobiega powikłaniom w układzie krążenia i oddychania, które mogą wynikać z długiego unieruchomienia.
W skład kinezyterapii wchodzą ćwiczenia:
-
bierne, bierno-czynne, czynne
-
ćwiczenia samowspomagane, czynne w odciążeniu
-
ćwiczenia izometryczne, redresyjne
-
ćwiczenia oddechowe, ogólno usprawniające
-
gimnastyka korekcyjna
Kinezyterapia najczęściej stosowana jest:
-
w schorzeniach i dysfunkcjach narządu ruchu,
-
w zespołach bólowych kręgosłupa,
-
po udarach mózgu, po zawale serca,
-
w niektórych chorobach układu oddechowego,
-
przy chorobach reumatoidalnych,
-
po zabiegach operacyjnych w jamie brzusznej, przed porodem.
KINESIOLOGY TAPING
Jest nową metodą fizjoterapeutyczną, która wywodzi się z Japonii.
Głównym elementem terapii są specjalne hipoalergiczne plastry, których parametry zbliżone są do cech ludzkiej skóry. Plastry nie zawierają środków chemicznych, a ich działanie opiera się na oddziaływaniu sensorycznym i mechanicznym na skórę, powięź (tkankę pokrywającą poszczególne mięśnie i grupy mięśniowe), mięśnie oraz naczynia krwionośne i nerwowe.
W zależności od celów terapii oraz zastosowanej aplikacji, plastry wpływają na:
-
zmniejszenie odczuwanego bólu
-
uzyskanie prawidłowego napięcia mięśniowego, rozluźnienie mięśni
-
poprawę ruchomości w stawach
-
korekcję nieprawidłowej pozycji stawu
-
zmniejszenie zastojów i obrzęków limfatycznych poprzez usprawnienie pracy układu chłonnego
-
uzyskanie większej stabilizacji stawów
Schorzenia, w których stosuje się Kinesiology Taping to między innymi:
-
dolegliwości bólowe kręgosłupa i stawów
-
stany po urazach stawów, np. skręcenia, zwichnięcia
-
obrzęk limfatyczny
-
ograniczenia ruchomości w stawach
-
stany zapalne tkanek okołostawowych, np. łokieć tenisisty, golfisty, cieśń nadgarstka
-
wzmożone napięcie mięśniowe
-
blizny, bliznowce
TERAPIA MANUALNA
Jest metodą oparta na ręcznym badaniu oraz leczeniu zaburzeń bezpośrednio związanych z aparatem czynnym ruchu (mięśnie), biernym ruchu (staw, torebka stawowa, więzadła) oraz struktur nerwowych. Początkowym zadaniem terapeuty jest dokładne określenie problemu pacjenta i znalezienie zajętej struktury za pomocą specyficznych testów. Terapeuta wykonuje w zależności od potrzeby testy neurologiczne, naczyniowe, testy prowokacyjne, lokalizacyjne i oporowe oraz szczegółowe badanie ruchu w poszczególnych stawach. Działanie to ma na celu dokładne określenie miejsca oraz zajętej struktury, a następnie jej leczenie za pomocą odpowiednich technik.
TERAPIA TKANEK MIĘKKICH
Poizometryczna relaksacja mięśniowa (PIR)– jest to sposób na rozciągnięcie mięśni, w celu likwidacji nadmiernego napięcia. Technika ta wykorzystuje mechanizmy występujące w czasie naturalnej pracy mięśni. Podczas rozciągania mięśnie się napinają, co jest swoistym sposobem obrony przed rozerwaniem. W trakcie zabiegu wykonuje się napięcia izometryczne przed kolejnymi próbami rozciągnięcia.
Terapia punktów spustowych – punktem spustowym określa się wysoce wrażliwe miejsce występujące w obrębie tkanki, które jest bolesne pod wpływem ucisku. Terapia ta wykorzystuje różnego typu uciski i ruchy w miejscach szczególnie wrażliwych. Likwidując wrażliwe punkty, doprowadza się do znacznego zmniejszenia napięcia tkankowego w danym obszarze zaburzenia.
Masaż funkcyjny - Stosowany jest najczęściej w przypadku wzmożonego napięcia mięśniowego, zwyrodnień mięśniowych, przykurczów, kontuzji sportowych, dysfunkcji wynikających z przeciążenia mięśni. Ma na celu przywrócenie elastyczności i mobilności mięśni, wpływa także na sprężystość ścięgien. Metoda ta łączy masaż tkanek z ruchem w stawie. Terapeuta wykonuje precyzyjny ucisk na określoną część mięśnia, następnie nie zwalniając ucisku, wykonuje ruch rozciągania masowanego mięśnia. Masaż jest wykonywany w rytmiczny, nie bolesny sposób.
TRENING PERSONALNY
Ukłożenie indywidualnego zestawu ćwiczeń przez Trenera Persnalngo oraz uczenie klienta ich prawidłowego wykonywania. Rolą TP jest również motywacja klienta i monitorowanie jego wyników. Współpracując z TP można znacząco skrócić odcinek czasowy niezbędny do uzyskania określonego celu sylwetkowego lub wyników sportowych. Zaletami indywidualnego treningu jest dopasowanie do zajętości czasowych trenującego, jego silne zmotywowanie, profesjonalna kontrola jakości wykonywanych przez niego ćwiczeń .Trening personalny wymaga również konsultacji dietetycznej oraz fachowej wiedzy trenera personalnego z zakresu treningu i wszystkiego, co z nim związane.
Dzięki treningowi personalnemu łatwiej osiągnąć wyznaczony cel i zptymalizować swoje wyniki w zaplanowanym czasie.
MASAŻ
Zabieg fizjoterapeutyczny polegający w swej klasycznej formie na wykonywaniu rękoma głaskania, ugniatania, rozcierania, oklepywania ciała w odpowiedniej kolejności i kierunku. W niektórych przypadkach wykonuje się również wibracje i innego rodzaju specjalistyczne chwyty pomagające w uzyskaniu pożądanego efektu. Masaż może mieć cele lecznicze, relaksacyjne, lub przygotowywać mięśnie do wysiłku.
Masaż leczniczy – jest to zabieg wykorzystujący techniki masażu klasycznego, wykonywanego w celach leczniczych. Terapeuta wykonując ruchy głaskania, rozcierania, ugniatania oraz oklepywania, rozluźnia układ mięśniowy, pobudza układ krwionośny, wpływa korzystnie na układ nerwowy pacjenta.
Masaż limfatyczny – jest to rodzaj masażu wykorzystywany w dysfunkcjach układu limfatycznego. Jest to delikatny zabieg wykonywany z wykorzystaniem stosunkowo powolnych ruchów przepychających. Masaż ten wykonuje się w celu pobudzenia odpływu zalegającej limfy. Jest to element terapii przeciwobrzękowej, wspomagany kompresoterapią.
Masaż relaksacyjny – zabieg ten wykorzystuje powolne i delikatne ruchy z przeważającą ilością technik głaskania, mający na celu rozluźnienie osoby masowanej. Masaż relaksacyjny wpływa tonizująco na układ mięśniowy oraz nerwowy. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób narażonych na nadmierną dawkę stresu i zmęczenia.
KONSULTACJE DLA FIRM
Proponuję Państwu szkolenia i warsztaty dla zorganizowanych grup firmowych, na których omawiam i prezentuję fachowe zagadnieniea z zakresu higieny postawy, ruchu i ergonomii postawy w pracy.
Powyższe zasady dotyczą zarówno pracowników fizycznych, jak również osób prowadzących stacjonarny, biurowy tryb pracy oraz kierujących pojazdami.
Zachowywanie i przestrzeganie prawidłowych pozycji oraz stosowanie pomysłowych trików, które ułatwią wykonywanie czynności bez niepotrzebnych obciążeń (np. kręgosłupa), powoduje uczucie zrelaksowania i dobrego samopoczucia. Znikają napięcia i powodowany nimi stres. Wzrasta efektywność pracy i lepsza organizacja czasu.
Przeprowadzenie przeze mnie warsztatów i prezentacji dla zainteresowanej grupy jest możliwe we wskazanej przez Państwa siedzibie firmy, bądź dogodnym miejscu.